Open Council Data UK


Home
Councils: All GB - County - District - England - London - Metropolitan - Northern Ireland - Scotland - Unitary - Wales - Abolished
By-elections - Recent Party Changes
Other Stuff: Council Compositions 1973-2021 - List councillors by party
CSV Downloads - Email Me - About This Site
Useful? Consider helping towards my server costs:

2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - Latest

Cumbria

Council TypeCounty
Election ModelALL ?
Administrative ModelLeader and Cabinet ?
Council SourceURL
Boundary ReviewElections to E&W Cumbria in 2022, CC to be abolished in 2023.
Current MajorityNOC
Current ControlLAB/LD

2021-22

Conservatives38
Labour26
LibDems16
Greens1
Ind/Others
3
TOTAL
84
Councillors:38 26 16 1 0 0 0 3 0

Cumbria Councillors

NamePartyWardEnd of Term
Claire DriverLabour PartyAlston and East Fellside2022
Andy ConnellLiberal DemocratsAppleby2022
Jim ListerConservative and UnionistAspatria2022
Gareth Michael EllisConservative and UnionistBelah2022
Christine BowditchLabour PartyBelle Vue2022
Robert William BettonIndependent / OtherBotcherby2022
Joseph BownessConservative and UnionistBothel and Wharrels2022
Mike MitchelsonConservative and UnionistBrampton2022
Graham Robert Phillip Melville RobertsConservative and UnionistBransty2022
Sue SandersonLiberal DemocratsCartmel2022
Alan McGuckinLabour PartyCastle2022
Arthur William Creighton LambConservative and UnionistCleator Moor East and Frizington2022
Frank Irving MorganLabour PartyCleator Moor West2022
Catherine Mabel BellConservative and UnionistCockermouth North2022
Alan KennonConservative and UnionistCockermouth South2022
Roger DobsonLiberal DemocratsCorby and Hayton2022
Reginald Watson OBELabour PartyCurrock2022
Trevor AllisonLiberal DemocratsDalston and Burgh2022
Ben ShirleyConservative and UnionistDalton North2022
Des EnglishConservative and UnionistDalton South2022
Hugo George Greenbank GrahamConservative and UnionistDearham and Broughton2022
Karen LockneyLabour PartyDenton Holme2022
Neil HughesLiberal DemocratsEden Lakes2022
David Edward Southward MBELabour PartyEgremont2022
Chris Whiteside MBEConservative and UnionistEgremont North and St Bees2022
Paul TurnerConservative and UnionistGosforth2022
William John WearingConservative and UnionistGrange2022
Tom Wentworth WaitesConservative and UnionistGreystoke and Hesket2022
Cyril Frederick WeberLabour PartyHarraby North2022
Deborah Anne EarlLabour PartyHarraby South2022
Marjorie RaeIndependent / OtherHarrington2022
Roy WorthingtonConservative and UnionistHawcoat2022
Matt BreretonConservative and UnionistHigh Furness2022
Andrew William WonnacottConservative and UnionistHillcrest and Hensingham2022
Anne BurnsLabour PartyHindpool2022
John MallinsonConservative and UnionistHoughton and Irthington2022
Martin Steven BarbourConservative and UnionistHowgate2022
Emma Louise WilliamsonLabour PartyKells and Sandwith2022
Chris HoggLiberal DemocratsKendal Castle2022
Geoffrey David CookLiberal DemocratsKendal Highgate2022
Shirley EvansLiberal DemocratsKendal Nether2022
Brenda GrayLiberal DemocratsKendal South2022
Peter ThorntonLiberal DemocratsKendal Strickland and Fell2022
Pete McSweeneyLiberal DemocratsKent Estuary2022
Tony LywoodLabour PartyKeswick2022
Phil DewConservative and UnionistKirkby Stephen2022
Will ClarkLiberal DemocratsLakes2022
Val TarbittConservative and UnionistLongtown2022
Janet WillisLiberal DemocratsLow Furness2022
Roger Kenneth BinghamConservative and UnionistLower Kentdale2022
James BlandConservative and UnionistLyth Valley2022
Carni McCarron-HolmesLabour PartyMaryport North2022
Keith Anthony LittleLabour PartyMaryport South2022
Doug WilsonConservative and UnionistMillom2022
Keith Haigh HitchenConservative and UnionistMillom Without2022
Michael HawkinsLabour PartyMirehouse2022
John BellLabour PartyMorton2022
Stephen StoddartIndependent / OtherMoss Bay and Moorclose2022
Sol WielkopolskiConservative and UnionistNewbarns and Parkside2022
Helen WallLabour PartyOld Barrow2022
William McEwanLabour PartyOrmsgill2022
Patricia Anne BellLiberal DemocratsPenrith East2022
Hilary CarrickConservative and UnionistPenrith North2022
David WhippConservative and UnionistPenrith Rural2022
Helen Jane FearonConservative and UnionistPenrith West2022
Kevin Robert HamiltonLabour PartyRisedale2022
Derek GawneConservative and UnionistRoosecote2022
Celia TibbleLabour PartySeaton2022
Nicholas Charles CottonLiberal DemocratsSedbergh and Kirkby Lonsdale2022
Anthony James MarkleyConservative and UnionistSolway Coast2022
Debbie GartonConservative and UnionistSt John's and Great Clifton2022
Alan Lawrence BarryLabour PartySt Michael's2022
Elizabeth MallinsonConservative and UnionistStanwix Urban2022
Mike JohnsonConservative and UnionistThursby2022
Mark WilsonLabour PartyUlverston East2022
Judy FilmoreGreen PartyUlverston West2022
Stanley Bernard CollinsLiberal DemocratsUpper Kent2022
Stewart YoungLabour PartyUpperby2022
Melvyn Henry WorthLabour PartyWalney North2022
Frank CassidyLabour PartyWalney South2022
Nicholas Henry MarrinerConservative and UnionistWetheral2022
Roger John LiddleLabour PartyWigton2022
Ben BerryConservative and UnionistWindermere2022
Stephen HaraldsenConservative and UnionistYewdale2022